Vishay/BCcomponents MBA02040C1651FRP00
MBA02040C1651FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1651FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1651FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1651FRP00
QUANTITY
MBA02040C1651FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1651FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1651FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1651FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1651FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1651FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1651FRP00
SCR SENS 200V 8A ISO TO-220 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP ESV datasheet.pdf
OSC MEMS 29.5MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf