Vishay/BCcomponents MBA02040C1744FRP00
MBA02040C1744FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1744FRP00
Brief Description
RES 1.74M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1744FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1744FRP00
QUANTITY
MBA02040C1744FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1744FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1744FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1744FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1744FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1744FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1744FRP00
KIT DEV FOR ADUC845 QUICK START datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 180MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 780FCBGA datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf