Vishay/BCcomponents MBA02040C1964FRP00
MBA02040C1964FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1964FRP00
Brief Description
RES 1.96M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1964FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1964FRP00
QUANTITY
MBA02040C1964FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1964FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1964FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1964FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1964FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1964FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1964FRP00
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 5V HS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 1.7A datasheet.pdf