Vishay/BCcomponents MBA02040C2050FRP00
MBA02040C2050FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2050FRP00
Brief Description
RES 205 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2050FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2050FRP00
QUANTITY
MBA02040C2050FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2050FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2050FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2050FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2050FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2050FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2050FRP00
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 40.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 8POS datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 49.1520MHZ CMOS SMD datasheet.pdf