Vishay/BCcomponents MBA02040C2109FRP00
MBA02040C2109FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2109FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2109FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2109FRP00
QUANTITY
MBA02040C2109FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2109FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2109FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2109FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2109FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2109FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2109FRP00
JUMPER-H1507TR/A2015Y/X 10" datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 22 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf