Vishay/BCcomponents MBA02040C2150FRP00
MBA02040C2150FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2150FRP00
Brief Description
RES 215 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2150FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2150FRP00
QUANTITY
MBA02040C2150FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2150FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2150FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2150FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2150FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2150FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2150FRP00
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 10POS datasheet.pdf
IC LED DISPLAY DRIVER 20DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HSG, REC, PANEL MOUNT, SINGLE RO datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf