Vishay/BCcomponents MBA02040C2201FRP00
MBA02040C2201FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2201FRP00
Brief Description
RES 2.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2201FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2201FRP00
QUANTITY
MBA02040C2201FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2201FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2201FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2201FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2201FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2201FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2201FRP00
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
EMV NUT M16 datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CON 8/BG datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 5POS datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf