Vishay/BCcomponents MBA02040C2371FRP00
MBA02040C2371FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2371FRP00
Brief Description
RES 2.37K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2371FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2371FRP00
QUANTITY
MBA02040C2371FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2371FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2371FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2371FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2371FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2371FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2371FRP00
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG29 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 160MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf