Vishay/BCcomponents MBA02040C2490FRP00
MBA02040C2490FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2490FRP00
Brief Description
RES 249 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2490FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2490FRP00
QUANTITY
MBA02040C2490FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2490FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2490FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2490FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2490FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2490FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2490FRP00
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF 50V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FUSE 1700A 1000V 4BKN/95 AR datasheet.pdf