Vishay/BCcomponents MBA02040C2743FRP00
MBA02040C2743FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2743FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2743FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2743FRP00
QUANTITY
MBA02040C2743FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2743FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2743FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2743FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2743FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2743FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2743FRP00
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
IC 3V-8V PWR MANAGER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL85418 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW datasheet.pdf