Vishay/BCcomponents MBA02040C3161FRP00
MBA02040C3161FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3161FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3161FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3161FRP00
QUANTITY
MBA02040C3161FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3161FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3161FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3161FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3161FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3161FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3161FRP00
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT SPI PROGBL 20-SSOP datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 150DEG C 4M datasheet.pdf
IC CAPZERO 1000V 1500NF 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC GATE CML UNIV I/O TERM 16QFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 25A 125V datasheet.pdf