Vishay/BCcomponents MBA02040C3578FRP00
MBA02040C3578FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3578FRP00
Brief Description
RES 3.57 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3578FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3578FRP00
QUANTITY
MBA02040C3578FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3578FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3578FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3578FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3578FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3578FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3578FRP00
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 2CH 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf