Vishay/BCcomponents MBA02040C3609FRP00
MBA02040C3609FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3609FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3609FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3609FRP00
QUANTITY
MBA02040C3609FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3609FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3609FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3609FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3609FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3609FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3609FRP00
WASHER SHOULDER #6 NYLON datasheet.pdf
CONN HEADER RT ANG 50POS .050 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 88A PLUS247 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/SSBX-S datasheet.pdf
TFLEX HR260 18" X 18" datasheet.pdf