Vishay/BCcomponents MBA02040C6801FRP00
MBA02040C6801FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C6801FRP00
Brief Description
RES 6.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C6801FRP00.pdf
Availability of MBA02040C6801FRP00
QUANTITY
MBA02040C6801FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C6801FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C6801FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C6801FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C6801FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C6801FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C6801FRP00
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/422 ESD 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A POWERMITE3 datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 10+GND SZ4 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 8POS datasheet.pdf
IC GATE DRIVER SGL 9A 8-SOIC datasheet.pdf
BUTT SPLICE 20-16AWG BLUE NICKEL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 2A KBP datasheet.pdf