Vishay/BCcomponents MBA02040C6801FRP00
MBA02040C6801FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C6801FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C6801FRP00.pdf
Availability of MBA02040C6801FRP00
QUANTITY
MBA02040C6801FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C6801FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C6801FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C6801FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C6801FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C6801FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C6801FRP00
FIXED IND 33UH 550MA 290 MOHM datasheet.pdf
JUNCTION BOX 1 GANG ADH LT GRAY datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 380MHZ LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 800MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
3M CABLE FOR BCD OUTPUT UNIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf