Vishay/BCcomponents MBA02040C9539FRP00
MBA02040C9539FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C9539FRP00
Brief Description
RES 95.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C9539FRP00.pdf
Availability of MBA02040C9539FRP00
QUANTITY
MBA02040C9539FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C9539FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C9539FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C9539FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C9539FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C9539FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C9539FRP00
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SOD123 datasheet.pdf
RES 99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 160MA 20 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf