Vishay/BCcomponents MBB0207CC1101FC100
MBB0207CC1101FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB0207CC1101FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB0207CC1101FC100.pdf
Availability of MBB0207CC1101FC100
QUANTITY
MBB0207CC1101FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB0207CC1101FC100
Internal Part NumberEIS-MBB0207CC1101FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - VG06
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB0207CC1101FC100
Related LinksMBB0207CC, MBB0207CC1101FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB0207CC1101FC100 Details Description
Related parts for MBB0207CC1101FC100
CONN RECEPT BD/BD 30POS .4MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLK 9POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 14S datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DEV DIGI NET+WORKS NS9360 V6.3 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf