Vishay/BCcomponents MBB0207CC4990FC100
MBB0207CC4990FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB0207CC4990FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB0207CC4990FC100.pdf
Availability of MBB0207CC4990FC100
QUANTITY
MBB0207CC4990FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB0207CC4990FC100
Internal Part NumberEIS-MBB0207CC4990FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - VG06
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB0207CC4990FC100
Related LinksMBB0207CC, MBB0207CC4990FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB0207CC4990FC100 Details Description
Related parts for MBB0207CC4990FC100
CONN 2/0 AWG #1/4 AMPOWER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC TXRX LOPWR RS485/422 8 DIP datasheet.pdf
TERM RING NON INS 16-14AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HC RELAY 2 FORM C 24VAC datasheet.pdf
3 ROW BOX PIN 120P R/A UNSEAL datasheet.pdf
M805 10C 10#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
IGBT 4500V 90A 417W I5-PAK datasheet.pdf