Bel Fuse Inc. MBC120-1T30L
MBC120-1T30L picture photo
Mfg. Part Number
MBC120-1T30L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 30V 3.33A
Datasheet Download
MBC120-1T30L.pdf
Availability of MBC120-1T30L
QUANTITY
MBC120-1T30L Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC120-1T30L
Internal Part NumberEIS-MBC120-1T30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 130V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts)120W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC120-1T30L
Related LinksMBC120, MBC120-1T30L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC120-1T30L Details Description
Related parts for MBC120-1T30L
INSERT FEMALE 72POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR NO LATCH datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf