Bel Fuse Inc. MBC40-3001G-2
MBC40-3001G-2 picture photo
Mfg. Part Number
MBC40-3001G-2
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.2V 24V -12.8V 40W
Datasheet Download
MBC40-3001G-2.pdf
Availability of MBC40-3001G-2
QUANTITY
MBC40-3001G-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC40-3001G-2
Internal Part NumberEIS-MBC40-3001G-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
Standard Package96
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 1A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC40-3001G-2
Related LinksMBC40-, MBC40-3001G-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC40-3001G-2 Details Description
Related parts for MBC40-3001G-2
INTERFACE CBL ELCO MALE RIGHT datasheet.pdf
SENS 1500PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
100 KK TERM HSG W/LRAMP 10POS datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
MOD CBL 10FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 300MA 1.45 OHM datasheet.pdf