Bel Fuse Inc. MBC40-3003G-2
MBC40-3003G-2 picture photo
Mfg. Part Number
MBC40-3003G-2
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.2V -12.8V
Datasheet Download
MBC40-3003G-2.pdf
Availability of MBC40-3003G-2
QUANTITY
MBC40-3003G-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC40-3003G-2
Internal Part NumberEIS-MBC40-3003G-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
Standard Package96
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25.2V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 3A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC40-3003G-2
Related LinksMBC40-, MBC40-3003G-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC40-3003G-2 Details Description
Related parts for MBC40-3003G-2
RES SMD 220K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf