Bel Fuse Inc. MBC40-3003G
MBC40-3003G picture photo
Mfg. Part Number
MBC40-3003G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.2V -12.8V
Datasheet Download
MBC40-3003G.pdf
Availability of MBC40-3003G
QUANTITY
MBC40-3003G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC40-3003G
Internal Part NumberEIS-MBC40-3003G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25.2V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 3A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC40-3003G
Related LinksMBC40, MBC40-3003G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC40-3003G Details Description
Related parts for MBC40-3003G
CAP FILM 0.082UF 5% 16VDC 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 42POS datasheet.pdf