Bel Fuse Inc. MBC60-3000G-2
MBC60-3000G-2 picture photo
Mfg. Part Number
MBC60-3000G-2
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V
Datasheet Download
MBC60-3000G-2.pdf
Availability of MBC60-3000G-2
QUANTITY
MBC60-3000G-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC60-3000G-2
Internal Part NumberEIS-MBC60-3000G-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
Standard Package96
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC60
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 212.5V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8A, 2.5A, 500mA
Power (Watts)60W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC60-3000G-2
Related LinksMBC60-, MBC60-3000G-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC60-3000G-2 Details Description
Related parts for MBC60-3000G-2
CONN RCPT .100" 10POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC IPS LOW SIDE QUAD POWERSO36 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
I/O MODULE 10 TERMINALS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf