Souriau Connection Technology MBG30R-11
MBG30R-11 picture photo
Mfg. Part Number
MBG30R-11
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT FEMALE 30POS PANEL MNT
Datasheet Download
MBG30R-11.pdf
Availability of MBG30R-11
QUANTITY
MBG30R-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBG30R-11
Internal Part NumberEIS-MBG30R-11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Video FileMBG Series
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® MBG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeLatch Lock
Orientation-
Shell Material, FinishThermoplastic, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBG30R-11
Related LinksMBG3, MBG30R-11 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MBG30R-11 Details Description
Related parts for MBG30R-11
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 277VAC datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 1.5A 1.08 OHM TH datasheet.pdf
CONN BCKSHELL MET 50POS .050 75D datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO263 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 20"W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 9 DB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf