Taiyo Yuden MBKK1608T1R0M
MBKK1608T1R0M picture photo
Mfg. Part Number
MBKK1608T1R0M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.15A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
MBKK1608T1R0M.pdf
Availability of MBKK1608T1R0M
QUANTITY
MBKK1608T1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of MBKK1608T1R0M
Internal Part NumberEIS-MBKK1608T1R0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1.15A
Current - Saturation800mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBKK1608T1R0M
Related LinksMBKK16, MBKK1608T1R0M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MBKK1608T1R0M Details Description
Related parts for MBKK1608T1R0M
CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
RES 549K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf