Taiyo Yuden MBKK2012T4R7M
MBKK2012T4R7M picture photo
Mfg. Part Number
MBKK2012T4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 600MA 615 MOHM
Datasheet Download
MBKK2012T4R7M.pdf
Availability of MBKK2012T4R7M
QUANTITY
MBKK2012T4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of MBKK2012T4R7M
Internal Part NumberEIS-MBKK2012T4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)615 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBKK2012T4R7M
Related LinksMBKK20, MBKK2012T4R7M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MBKK2012T4R7M Details Description
Related parts for MBKK2012T4R7M
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY FULL ADDER 16-DIP datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 5MA 4-24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET 16 POS IDC W/STR REL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf