Diodes Incorporated MBR10150CTP
MBR10150CTP picture photo
Mfg. Part Number
MBR10150CTP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220
Datasheet Download
MBR10150CTP.pdf
Availability of MBR10150CTP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR10150CTP Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR10150CTP
Internal Part NumberEIS-MBR10150CTP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Feb/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR10150CTP
Related LinksMBR10, MBR10150CTP Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBR10150CTP Details Description
Related parts for MBR10150CTP
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 1608 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf