GeneSiC Semiconductor MBR12020CTR
MBR12020CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR12020CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 20V 120A 2TOWER
Datasheet Download
MBR12020CTR.pdf
Availability of MBR12020CTR
QUANTITY
MBR12020CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR12020CTR
Internal Part NumberEIS-MBR12020CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR12020CTR
Related LinksMBR12, MBR12020CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR12020CTR Details Description
Related parts for MBR12020CTR
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 2% 2W 0830 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FUSE 225A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
12CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 134MA 6.8 OHM datasheet.pdf
CONN 2MM HM PLUG 133POS STR GOLD datasheet.pdf