GeneSiC Semiconductor MBR200100CT
MBR200100CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR200100CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR200100CT.pdf
Availability of MBR200100CT
QUANTITY
MBR200100CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR200100CT
Internal Part NumberEIS-MBR200100CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR200100CT
Related LinksMBR20, MBR200100CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR200100CT Details Description
Related parts for MBR200100CT
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/DAC 40TQFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf