GeneSiC Semiconductor MBR20045CTR
MBR20045CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR20045CTR
Brief Description
DIODE MODULE 45V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR20045CTR.pdf
Availability of MBR20045CTR
QUANTITY
MBR20045CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20045CTR
Internal Part NumberEIS-MBR20045CTR
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V