GeneSiC Semiconductor MBR20080CT
MBR20080CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR20080CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 80V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR20080CT.pdf
Availability of MBR20080CT
QUANTITY
MBR20080CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20080CT
Internal Part NumberEIS-MBR20080CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20080CT
Related LinksMBR20, MBR20080CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR20080CT Details Description
Related parts for MBR20080CT
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf