Comchip Technology MBR20100CT-G
MBR20100CT-G picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CT-G
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR20100CT-G.pdf
Availability of MBR20100CT-G
QUANTITY
MBR20100CT-G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CT-G
Internal Part NumberEIS-MBR20100CT-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CT-G
Related LinksMBR201, MBR20100CT-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
MBR20100CT-G Details Description
Related parts for MBR20100CT-G
CONN SPRING CONT 66 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
IC PWR AMP 5GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 CLR 32X6" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf