Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR20100CT-M3/4W
MBR20100CT-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CT-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR20100CT-M3/4W.pdf
Availability of MBR20100CT-M3/4W
QUANTITY
MBR20100CT-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CT-M3/4W
Internal Part NumberEIS-MBR20100CT-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CT-M3/4W
Related LinksMBR20100, MBR20100CT-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR20100CT-M3/4W Details Description
Related parts for MBR20100CT-M3/4W
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC16K/MC16M/X datasheet.pdf
IC CTRLR LCD BACK LT DUAL 20SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 805V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 6.8UF 20% 6.3V 0805 datasheet.pdf
IC COUNTR BIN ASYNC 12BIT 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1MM T/H datasheet.pdf