Diodes Incorporated MBR20100CTF-G1
MBR20100CTF-G1 picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CTF-G1
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AB
Datasheet Download
MBR20100CTF-G1.pdf
Availability of MBR20100CTF-G1
QUANTITY
MBR20100CTF-G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CTF-G1
Internal Part NumberEIS-MBR20100CTF-G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CTF-G1
Related LinksMBR2010, MBR20100CTF-G1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBR20100CTF-G1 Details Description
Related parts for MBR20100CTF-G1
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HDM 5SMPR110F K datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf
560UF 400V 35X45MM 85C 5000H datasheet.pdf