GeneSiC Semiconductor MBR2X100A180
MBR2X100A180 picture photo
Mfg. Part Number
MBR2X100A180
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 180V 200A SOT227
Datasheet Download
MBR2X100A180.pdf
Availability of MBR2X100A180
QUANTITY
MBR2X100A180 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR2X100A180
Internal Part NumberEIS-MBR2X100A180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)180V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 180V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR2X100A180
Related LinksMBR2X1, MBR2X100A180 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR2X100A180 Details Description
Related parts for MBR2X100A180
CONN HEADER RTANG .100 11POS TIN datasheet.pdf
RES 82K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf