GeneSiC Semiconductor MBR30040CT
MBR30040CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR30040CT
Brief Description
DIODE MODULE 40V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MBR30040CT.pdf
Availability of MBR30040CT
QUANTITY
MBR30040CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR30040CT
Internal Part NumberEIS-MBR30040CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr8mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR30040CT
Related LinksMBR30, MBR30040CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR30040CT Details Description
Related parts for MBR30040CT
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.9A 10.5 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5MM VERT datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 8SIP datasheet.pdf