GeneSiC Semiconductor MBR40030CT
MBR40030CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR40030CT
Brief Description
DIODE MODULE 30V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MBR40030CT.pdf
Availability of MBR40030CT
QUANTITY
MBR40030CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40030CT
Internal Part NumberEIS-MBR40030CT
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40030CT
Related LinksMBR40, MBR40030CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR40030CT Details Description
Related parts for MBR40030CT
CONN RECEPT 80POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 1:10 40VFQFPN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.6V SOT25-5 datasheet.pdf
RES SMD 156 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 14"W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
XFMR RESONANT FORWARD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 5MHZ 8-MSOP datasheet.pdf