GeneSiC Semiconductor MBR40035CT
MBR40035CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR40035CT
Brief Description
DIODE MODULE 35V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MBR40035CT.pdf
Availability of MBR40035CT
QUANTITY
MBR40035CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40035CT
Internal Part NumberEIS-MBR40035CT
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 35V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40035CT
Related LinksMBR40, MBR40035CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR40035CT Details Description
Related parts for MBR40035CT
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .51M datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 11POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf