GeneSiC Semiconductor MBR40040CT
MBR40040CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR40040CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 40V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MBR40040CT.pdf
Availability of MBR40040CT
QUANTITY
MBR40040CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40040CT
Internal Part NumberEIS-MBR40040CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBR40040CT Silicon Power 400 A Schottky Diode
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40040CT
Related LinksMBR40, MBR40040CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR40040CT Details Description
Related parts for MBR40040CT
HEATSHRINK FABRIC .79" X 50' datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf