ON Semiconductor MBR40250G
MBR40250G picture photo
Mfg. Part Number
MBR40250G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO220-2
Datasheet Download
MBR40250G.pdf
Availability of MBR40250G
QUANTITY
MBR40250G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40250G
Internal Part NumberEIS-MBR40250G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSWITCHMODE™
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)250V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If970mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 250V
Capacitance @ Vr, F500pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40250G
Related LinksMBR4, MBR40250G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR40250G Details Description
Related parts for MBR40250G
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH DARL 8SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1A (Flash) Camera Flash 14-WSON (4x4) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf