Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR40L15CW
MBR40L15CW picture photo
Mfg. Part Number
MBR40L15CW
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247AC
Datasheet Download
MBR40L15CW.pdf
Availability of MBR40L15CW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR40L15CW Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40L15CW
Internal Part NumberEIS-MBR40L15CW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package500
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 15V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40L15CW
Related LinksMBR40, MBR40L15CW Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR40L15CW Details Description
Related parts for MBR40L15CW
IC FPGA 171 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
1739-12 BACK YOKE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf