ON Semiconductor MBR41H100CTG
MBR41H100CTG picture photo
Mfg. Part Number
MBR41H100CTG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR41H100CTG.pdf
Availability of MBR41H100CTG
QUANTITY
MBR41H100CTG Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR41H100CTG
Internal Part NumberEIS-MBR41H100CTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTO-220 Case Outline Update 18/Sep/2014
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 13/Oct/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSWITCHMODE™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR41H100CTG
Related LinksMBR41H, MBR41H100CTG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR41H100CTG Details Description
Related parts for MBR41H100CTG
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SPLICE IN-LINE CRIMP RED TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
WASHER FLAT 7/16 NYLON NATURAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 142K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf