GeneSiC Semiconductor MBR50020CTR
MBR50020CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50020CTR
Brief Description
DIODE MODULE 20V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50020CTR.pdf
Availability of MBR50020CTR
QUANTITY
MBR50020CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50020CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50020CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50020CTR
Related LinksMBR50, MBR50020CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50020CTR Details Description
Related parts for MBR50020CTR
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER INVERT 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf