GeneSiC Semiconductor MBR50035CTR
MBR50035CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50035CTR
Brief Description
DIODE MODULE 35V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50035CTR.pdf
Availability of MBR50035CTR
QUANTITY
MBR50035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50035CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50035CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50035CTR
Related LinksMBR50, MBR50035CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50035CTR Details Description
Related parts for MBR50035CTR
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 24SOIC datasheet.pdf
CBS LOCKING "L" TYPE 3/8" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 42-SDIP datasheet.pdf
CONN MINI BNC JACK STR EDGE MNT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 93MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V DPAK datasheet.pdf