GeneSiC Semiconductor MBR50045CTR
MBR50045CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50045CTR
Brief Description
DIODE MODULE 45V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50045CTR.pdf
Availability of MBR50045CTR
QUANTITY
MBR50045CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50045CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50045CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50045CTR
Related LinksMBR50, MBR50045CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50045CTR Details Description
Related parts for MBR50045CTR
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16SO datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf