GeneSiC Semiconductor MBR50060CT
MBR50060CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR50060CT
Brief Description
DIODE MODULE 600V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50060CT.pdf
Availability of MBR50060CT
QUANTITY
MBR50060CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50060CT
Internal Part NumberEIS-MBR50060CT
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50060CT
Related LinksMBR50, MBR50060CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50060CT Details Description
Related parts for MBR50060CT
RES SMD 118 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LCD 7SEG 4.5DIG 0.6"TRANSFL WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 15.9A D2PAK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 9.5A 6-MICROFET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf