GeneSiC Semiconductor MBR50060CTR
MBR50060CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50060CTR
Brief Description
DIODE MODULE 600V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50060CTR.pdf
Availability of MBR50060CTR
QUANTITY
MBR50060CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50060CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50060CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50060CTR
Related LinksMBR50, MBR50060CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50060CTR Details Description
Related parts for MBR50060CTR
.27" COVER 14 PIN datasheet.pdf
LED 5MM RA GREEN DIFF PC MOUNT datasheet.pdf
CONN PIN IDC 26AWG TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 8A 5DFN datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf