GeneSiC Semiconductor MBR50060CTR
MBR50060CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50060CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50060CTR.pdf
Availability of MBR50060CTR
QUANTITY
MBR50060CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50060CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50060CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50060CTR
Related LinksMBR50, MBR50060CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50060CTR Details Description
Related parts for MBR50060CTR
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf