ON Semiconductor MBR5100MFST3G
MBR5100MFST3G picture photo
Mfg. Part Number
MBR5100MFST3G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Datasheet Download
MBR5100MFST3G.pdf
Availability of MBR5100MFST3G
QUANTITY
MBR5100MFST3G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR5100MFST3G
Internal Part NumberEIS-MBR5100MFST3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR5100MFST3G
Related LinksMBR510, MBR5100MFST3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR5100MFST3G Details Description
Related parts for MBR5100MFST3G
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 765MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf