GeneSiC Semiconductor MBR60030CTR
MBR60030CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR60030CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 30V 600A 2TOWER
Datasheet Download
MBR60030CTR.pdf
Availability of MBR60030CTR
QUANTITY
MBR60030CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR60030CTR
Internal Part NumberEIS-MBR60030CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR60030CTR
Related LinksMBR60, MBR60030CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR60030CTR Details Description
Related parts for MBR60030CTR
CONN PLUG W/DETENT 15POS .093 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 BLACK 200' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
FUSE AUTO BLADE MINI datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf